Na moderní dějiny se ve školních lavicích často nedostane. Spousta žáků základních i středních škol končí výklad historie druhou světovou válkou. Pojďme se společně zaměřit na vybraná období 20. století, abychom lépe poznali naši historii. V průběhu lekcí budeme pracovat s filmovými ukázkami, fotografiemi a dobovými texty.
1. sobota – Kolaborace a odboj: Čechoslováci za druhé světové války
Byť bylo Československo okupováno nacistickým Německem již v březnu 1939, Češi a Slováci se aktivně druhé světové války zúčastnili. Průvodci se nám stanou vzpomínky jednotlivých československých vojáků, kteří prošli bojišti ve Francii, Africe, a dokonce i bránili nebe nad Velkou Británií. Bohužel si společně musíme připomenout i stinnou stránku naší historie, a to spolupráci některých kolaborantů s nacisty.
2. sobota – Uchopení moci komunisty a politické procesy
Po konci druhé světové války svět další válku nechtěl. Bohužel se v Československu, stejně jako v dalších zemích východní Evropy, zmocnili vlády komunisté. Ti museli upevnit svou moc, k čemuž využívali nejen politických procesů. Společně prozkoumáme, jakým způsobem se chopili moci, jak vládli a jak se v této době žilo. Stranou nezůstanou ani odbojové skupiny, které proti komunistickému režimu vystupovaly.
3. sobota – Pražské jaro a vpád vojsk Varšavské dohody
Po tvrdých padesátých letech přišlo v následujícím období krátké uvolnění, které označujeme jako pražské jaro. Díky různorodým materiálům si budeme moci přiblížit i tuto epochu. Naším tématem bude proměna života v Československu v 60. letech. Naše povídání budeme muset bohužel zakončit smutnou událostí, a to 21. srpnem 1968, kdy ČSSR obsadila vojska Varšavské dohody. Co je k tomu vedlo? Jak probíhala okupace? Kdo byl Jan Palach? I na tyto otázky dostanete odpovědi.
4. sobota – Normalizace a vznik disentu
Jako normalizaci chápeme období následující po pražském jaru. Vysvětlíme si pojem Husákovy děti a nezapomeneme ani vznik metra a další faktory, které ovlivňovaly život v tehdejším Československu. Stranou našeho zájmu nesmí zůstat tehdejší projevy odporu vůči režimu – disent a underground. Společně se zaposloucháme do hudby skupiny Plastic People of the Universe. Přiblížíme si významné osobnosti jako byl Ivan Martin Jirous nebo Václav Havel.
5. sobota – Pády komunistických režimů a Sametová revoluce
Jak už bylo řečeno, v celé východní Evropě vládly komunistické režimy. Společně se zaměříme na pád komunismu ve východním Německu, Polsku a Maďarsku. Následně se přesuneme ke studentské demonstraci 17. listopadu 1989, která odstartovala pád režimu u nás.